Hakan Onel

Hakan Onel

Umay İlaç Yön. Kur. Bşk./ ONEL Stratejik Yön. Dan. Kurucu Ortak

1966 yılında Malatya’da doğan ve Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olan, Hakan ONEL, iş hayatına Koç Grubu şirketlerinden Döktaş A.Ş.' de Endüstri Mühendisi olarak iş hayatına başladı. Devamında yine grup içinde  Türk Demirdöküm A.Ş. ,  Türk Siemens ,  Simko , Birmot  şirketlerinde  Planlama , İnsan Kaynakları ve Endüstri ilişkileri süreçlerinin yönetilmesi ve buna bağlı projelerde çalıştı. Sonrasında Koç Holding’e İK Koordinatörü olarak atanan Onel, toplam 21 yıllık Koç Grubu tecrübesi sonrası ilaç sektöründe Türkiye’nin en büyük ilaç şirketi olan Abdi İbrahim İlaç A.Ş.’ de İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Burada İnsan kaynakları süreçlerinin yönetimi, şirketin yurtiçi ve yurtdışındaki büyüme vizyonuna ve ana stratejilerine bağlı olarak şirket uzun vadeli politika , planlarının belirlenmesi ve hayata geçirilmesi görevlerini yürüttü.

Farklı sektörlerdeki şirketler, kültürler ve liderlerle dolu 35 yıllık kurumsal iş deneyimini, kurduğu Onel Danışmanlık şirketi ile profesyonel hayata taşıdı. Bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak farklı sektördeki şirketlere İnsan kaynaklarından, kurumsal yönetim sistemlerine, stratejik planlamadan, süreç yönetimine kadar pek çok alanda danışmanlık hizmeti veriyor. Bununla beraber şirket birleşme, satın alma, satış aşamaları ile bir şirketi satışa hazırlama süreçlerini yönetiyor. Bu süreçte hissedarlar arasındaki ilişki dahil, kritik konularda özellikle aile şirketlerine destek veriyor.

Bütün bunların yanı sıra kızı, Eczacı Gülşah Onel’ in doğal ve organik kozmetik sektöründe bir genç girişimci olarak kurduğu Alemara Kozmetik ve Body Beauty şirketlerine melek yatırımcı olarak destek veren Onel, başka bir girişim de bulunarak alanında lider olan Umay İlaç Tic. Sanayi AŞ.’ ye ortak olarak katılmıştır.

Türkiye’nin en büyük STK’larından 53 yıllık geçmişe sahip Türkiye İnsan Yönetim Derneği PERYÖN’ de 25. ve 26. dönem yönetim kurulunda görev almıştır. Peryön’ e gönüllü olarak hizmet vermeye devam etmekle birlikte 2023-2024 yılları için 27. Dönem Denetim Kurulu Başkanlığını üstlenmiştir.