Esas Sosyal - İlk Fırsat Projesi

ESAS SOSYAL - İLK FIRSAT PROJESİ

Esas Sosyal’in geliştirdiği ve desteklediği İlk Fırsat Programı, üniversiteden yeni mezun olmuş iş arayan gençlerin Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında (STK) 12 ay boyunca tam zamanlı olarak çalışmalarını destekliyor ve aynı zamanda 21. Yüzyıl becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler sunuyor. Program kapsamında Esas Sosyal katılımcıların tüm eğitim maliyetini üstlenirken, katılımcıların maaş masrafları Esas Sosyal ve Kurumsal Destekçiler tarafından karşılanıyor. 2016’dan bu yana 13.360 aday başvurusu alan program kapsamında, 28 il ve 35 farklı üniversiteden gelen 95 katılımcı, 22 farklı sivil toplum kuruluşunda 12 ay boyunca tam zamanlı istihdam edildi. Programı tamamlayan 95 genç, edindikleri özgüvenleri, çalışma becerileri, çevreleri ve gelişmiş deneyimleriyle yeni işlerine geçiş yapmaya devam ediyorlar.

Programı tamamlayanların %82’si program bitiminde yeni iş teklifi alırken, %93’ü üç ay içinde özel sektör ve STK'lardaki yeni işlerine yerleşmeleri programın bu alandaki başarısını ispatlıyor.

Günümüz dünyasında kurumların sosyal sorumluluk projelerine ve Sivil toplum kuruluşlarına belki de şimdiye kadar hiç olmadığı kadar ihtiyaç var.  Amacımız ortak, çözümlerin parçası olup, kaynakları daha iyi değerlendirebilmek. Toplumun paydaşlarını birbirine yakınlaştırabilmek. Aklın, bilimin sözünü daha sesli duyurabilmek.

Esas Sosyal ile kurduğumuz işbirliği işte bu bakış açısının bizim için mükemmel bir örneği.  Esas Sosyal’in geliştirdiği ‘İlk Fırsat’ projesini yürekten desteklediğimiz bir proje. Son iki yıldır bir STK olarak bu projenin içinde mutlulukla  yer aldık ve önümüzdeki dönemler de PERYÖN Akademi olarak devam ediyoruz.